През месец юни 2024 г. артистите Мартин Атанасов, Красимира Буцева и социоложката Марина Лякова прекарват седмица във Франкфурт на теренно проучване. Там събират устни истории и документират публични и частни пространства. Събраните фрагменти, част от изложбата „Като замина, мислеше ли си дали ще се върнеш?“, разказват за живота на българите в Германия – българи, български турци и български роми.
В разговорите си за заминаване, пристигане, адаптиране и навигиране в немската култура, език, ежедневие, бюрокрация и държава изпъкват теми като равноправност, расизъм, класа и труд, права и развитие, борба и прекаритетност, спокойствие и интеграция.
Хората, чиито гласове се чуват в пространството в галерията на Гьоте-институт, емигрират в Германия след приемането на България в Европейския съюз, през 2007 г. Части от техните истории, както и по-широки и обхващащи такива на миграция, са визуално разказни във филма част от изложбата.
Изложбата е резултат от проект с работно заглавие „Българската миграция в Германия – социални светове и артистично преосмисляне“.
Откриване: 12 ноември, 18:30 ч., вторник
Разговор с Марина Лякова
Разговор с Марина Лякова
Закриване: 19 декември, 18:30 ч., четвъртък
Разговор с Красимира Буцева и Мартин Атанасов
Разговор с Красимира Буцева и Мартин Атанасов
Мартин Атанасов е визуален артист. Практиката му е свързана основно с фотографската книга като форма, с колажа и визуалната антропология. Теми като куиър тялото, тялото, поетично-политичното, прехода в България след 89-та, антропоцен се появяват в работата му. Издава и самоиздава фотографски книги и зинове, като „Природен Индекс“, „Нутрикула/Невъзможни действия“, How to Forget Your Past Fast, Forget Your Past, Pray for Rain (издадена от издателството AKINA). Работата му е показвана в групови изложби като: Festival Circulation, MIET foundation Thessaloniki, Гьоте-институт Атина, KO-OP, Гьоте-институт България, Doza gallery, Credo Bonum, проекта Herbarium collection, Gallery Intervalle, Swimming Pool, FACE(S) OF EUROPE 2021.
Красимира Буцева е визуален артист и изследовател, базирана между Лондон и София. В своята практика Красимира се занимава с проблема за травмата, изследвайки динамиката на помненето и забравянето, носенето и съхраняването на паметта. Тя работи с видео, звук, фотография и инсталация в социално ангажираните си проекти. Красимира е старши преподавател в Лондонския колеж по комуникации, част от University of the Arts London. През 2024 г. заедно със своите колеги Джулиан Шехирян, Лилия Топузова и Васил Владимиров представляват България на 60-ото издание на Венецианското биенале. През 2022 г. получава наградата BAZA за съвременно изкуство (YVAA), а през 2021 г. получва стипендия за артисти в Академия Шлос Солидуд в Щутгарт, Германия. Красимира също е една от съоснователите на Revolv Collective, и редактор и сътрудник на eep berlin.
Марина Лякова е социоложка, доктор на науките, изследователка на миграцията и преподавателка с над 25-годишен професионален опит в германски научни институти и университети. Авторка е на първото мащабно академично изследване на българските имигранти в Германия – книгата „Verhindert, verdeckt, unsichtbar – Migration und Mobilität von Bulgarien nach Deutschland“, издадена през 2020 г. от Springer-Verlag.
Организатор Гьоте-институт България