Изпълнител проф. Анатоли Кръстев
На 11 ноември 1989 г. забележителният руски виолончелист Мстислав Ростропович изнася пред рушащата се Берлинска стена импровизиран концерт: сред отломките около Чекпойнт Чарли той изпълнява вдъхновено, по собствено желание, няколко сюити на Йохан Себастиан Бах. Оттогава това изпълнение на великото музикално наследство на Европа е символ на победата на свободния творчески дух над Стените и комунистическите диктатури.
Тридесет и пет години по-късно Бах отново ще прозвучи пред парче от Берлинската стена, този път в София, в изпълнение на българския виртуоз проф. Анатоли Кръстев. Този пърформанс е покана към всички софиянци, българи, европейци и граждани на света да си припомнят и съпреживеят онзи момент на свобода, надежда и духовна връзка между различни държави и култури. Какво е значението на събитията от 1989 г. днес, когато нови стени и войни правят България, Европа и света все по-несигурни?
Фотограф Яна Лозева
Проф. Анатоли Кръстев е един от най-известните съвременни български виолончелисти и водещ музикален педагог. Солист на всички български и много европейски и американски оркестри, той има над 25 издадени грамофонни плочи и компактдискове и е носител на редица престижни отличия, включително за преподавателска дейност. Преподава в НМА „Проф. Панчо Владигеров“, съпредседател е на Академията за млади таланти в Марсилия и ръководи майсторски класове в Европа, Азия и САЩ.
Организатори: Културен център на Софийски университет и Център за четене и култура с подкрепата на програма „Култура“ на Столична община